zamknij wyszukiwarkę

Aktualności

Nowy program dopłat do własnego "M"

1 stycznia 2014 roku wejdzie w życie Program Mieszkanie dla Młodych (MdM).

Ze wstępnych analiz projektu wynika, że jednorazowa dopłata do kredytu przysługiwałaby osobom, które nie przekroczyły 35. roku życia. Dla rodzin z dziećmi dopłata wzrosłaby z 10 do 15 lub nawet 20 procent wartości kredytu. Na pewno programem nie będzie objęty rynek wtórny. Sekretarz stanu w ministerstwie transportu i budownictwa Piotr Styczeń tłumaczy, że inne rozwiązanie nie ma sensu. Włączenie rynku wtórnego do programu jest może szczytne z punktu widzenia socjalnego, ale z punktu widzenia ekonomicznego i rozwoju mieszkaniowego, byłoby to nieefektywne.
 Z kolei ograniczenie programu do rynku pierwotnego cieszy deweloperów. Osoby, które nie będą mogły kupić mieszkania, już niedługo będą mogły je wynajmować na preferencyjnych warunkach. Wszystko zależy jednak od wdrożenia programu wparcia najmu. Niedawno takie rozwiązania zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Powierzchnia mieszkania, które będzie zaliczone do programu, nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych. Państwo dopłaci jednak tylko do 50 metrów. Dopłata do kredytu będzie wypłacana jednorazowo, przy jego zaciąganiu.

To rozwiązanie, zdaniem Związku Banków Polskich jest o wiele bezpieczniejsze od tych zastosowanych w Rodzinie na swoim. Tamten program przyzwyczajał beneficjentów do niższych rat. Płacą je przez osiem lat. Potem państwo się wycofuje, a raty rosną. W programie MdM jednorazowa dopłata pozwoli zachować realne spojrzenie na finanse domowe.

Eksperci zwracają jednak uwagę na wady rządowych rozwiązań. Ich zdaniem z programu będą wyłączeni mieszkańcy małych miejscowości. Wskaźniki, które uzależniają dopłaty spowodują, że beneficjentami będą niemal wyłącznie mieszkańcy dużych miast.